KONFERENCJA NAUKOWA

Mickiewicz Słowackiego



Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego przy Uniwersytecie Warszawskim zaprasza na studencką konferencję naukową

Mickiewicz Słowackiego


28 maj 2014 r.

Muzeum Literatury w Warszawie

Rynek Starego Miasta 20


Opiekun naukowy: dr hab. prof. UW Olaf Krysowski


Plakat konferencyjny

Program konferencji




„«Pisanie Mickiewicza» to rys ciągłości w artystycznej biografii Słowackiego. Ale im wyrazistsza jest ta ciągłość, tym bardziej bije w oczy odmienna motywacja powodów «pisania Mickiewicza» i sposób tego pisania” – mówiła w 1979 r. na konferencji Słowacki mistyczny Alina Witkowska. Podczas naszej konferencji chcielibyśmy zapytać nie tylko, z jakich powodów i przyczyn Słowacki „pisał Mickiewicza”, ale też, jak i dlaczego pisał „o” Mickiewiczu. Przedmiotem refleksji stałyby się m.in. teksty z tzw. genezyjskiego okresu twórczości Juliusza Słowackiego, będące fragmentami jego własnych wersji utworów Adama Mickiewicza, takich jak: Konrad Wallenrod, Pan Tadeusz czy Dziady. Omówilibyśmy je w kontekście „oryginałów” oraz zmieniającego się stosunku poety do Mickiewicza i jego dzieł. Zastanowilibyśmy się nad tym, dlaczego Słowacki próbował pisać utwory Mickiewicza na nowo – w duchu koncepcji filozoficzno-religijnych tworzonych w latach 1842-1849.
Celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad różnymi formami obecności Mickiewicza w twórczości Słowackiego, a także rewizja zakorzenionych w potocznej świadomości pojęć dotyczących tzw. antagonizmu wieszczów, o którym pisał obszernie na początku ubiegłego wieku Manfred Kridl. Dlatego w kręgu podejmowanych zagadnień znalazłaby się również polemika Słowackiego z koncepcjami estetycznymi i historiozoficznymi Mickiewicza ujawniająca się w utworach poety sprzed roku 1842, takich jak Kordian, Anhelli czy Beniowski.

Tematyka referatów mogłaby się skupić m.in. wokół następujących problemów:
- Słowacki wobec idei etycznych, politycznych i historiozoficznych Mickiewicza
- Słowacki wobec Mickiewiczowskiej koncepcji poezji
- fabuły, wątki, motywy literackie Mickiewicza w intertekstualnych nawiązaniach Słowackiego (renarracja, reinterpretacja, kontynuacja)
- językowe i stylistyczne nawiązania Słowackiego do twórczości Mickiewicza
- utwory Mickiewicza w perspektywie myśli genezyjskiej Słowackiego
- Konrad Wallenrod, Dziady i Pan Tadeusz Słowackiego na tle Mickiewiczowskich pierwowzorów
- postać Mickiewicza jako przedmiot ironii i kpiny w twórczości Słowackiego
- Mickiewicz w korespondencji i notatkach Słowackiego.

Informacje organizacyjne:
Prosimy o przesyłanie abstraktów pod adres: mickiewiczslowackiego@gmail.com do 18 maja 2014 r. Maksymalna objętość referatu – 8 stron, czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut. Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej. Wybrane prace zostaną opublikowane w internetowym czasopiśmie Zakładu Literatury Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego „Biesiada”.
Kontakt z organizatorami:
mgr Marta Radwańska, martaradwanska.uw@gmail.com
mgr Katarzyna Pięta, pieta.katarzyna@gmail.com
Koło naukowe im. Juliusza Słowackiego, http://kolo-knjs.uw.edu.pl/

Patronat:
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

***